Z začetkom šolskega leta se naši otroci zopet podajajo na pot v šolo. Zagotavljanje varnosti otrok je v prvih septembrskih dneh ena pomembnejših nalog staršev, učiteljev, policije in drugih organizacij, ki se ukvarjajo z varnostjo v prometu.

Da bo pot v šolo čim varnejša, je dobro ponoviti nekaj nasvetov vsem udeležencem v prometu:

– Še pred pričetkom šolskega leta se skupaj z otrokom odpravimo peš po poti, po kateri bo otrok prihajal v šolo. Če bo uporabljal tudi kolo, ne bo odveč, da skupaj ponovimo pravila varne vožnje.

– Prav posebno pozornost namenimo prečkanju ceste ter obnašanju na tistih delih šolskih poti, ki se nam zdijo manj varni.

– Zavedajmo se, da so pri zagotavljanju varnosti otrok v prometu najpomembnejši vzgoja in dober zgled staršev in drugih starejših udeležencev v prometu.

– Upoštevajmo prometna pravila in otroka opremimo z rumeno rutico (prvošolčki), odsevnimi predmeti, v avtomobilu uporabimo varnostne pasove ter ustrezne otroške sedeže.

– Prvošolčki morajo imeti na svoji poti v šolo in domov spremstvo odrasle osebe.

– Tudi učitelji namenimo pri svojem pouku v prvih šolskih dneh posebno pozornost prometni varnosti.

Zavedajmo se, da smejo otroci samostojno sodelovati v prometu šele, ko so se starši oziroma drugi zastopniki otroka prepričali, da so otroci sposobni razumeti nevarnosti v prometu in da so seznanjeni s prometnimi razmerami na prometnih površinah.

Napotki za učence:

• Hodi po notranji strani pločnikov!
  • Kjer ni pločnikov, hodi po levi strani ceste!
  • Vedno se ustavi korak od roba pločnika ali od roba ceste!
  • Nikoli ne steci naravnost na cesto!
  • Poslušaj in opazuj promet, ki prihaja z leve in z desne!
  • Čez cesto hodi pri semaforju ter po zebri!
  • Dvigni roko, kadar želiš prečkati cesto!
  • Cesto prečkaj z normalnim korakom!
  • Bodi pozoren, dokler nisi varno čez cesto!
  • Hočeš čez cesto med parkiranimi avtomobili? Raje ne!
  • Ponoči ali ob zmanjšani vidljivosti bodi viden – kresnička!
  • Učenci prvega razreda nosite rumene rutice; v šolo in domov lahko hodite samo v spremstvu odrasle osebe!

varna_pot